Ricotta to miękki i delikatny, zwarowy włoski ser, który produkuje się z serwatki pozostałej po serach podpuszczkowych. W przeciwieństwie do serów podpuszczkowych, które są "zbudowane" z kazeiny,
w skład białkowy ricotty wchodzą głownie albuminy i globuliny - czyli białka serwatkowe pozostałe w serwatce po procesie warzenia sera.
Jak wspomniałem wcześniej ricottę tradycyjnie produkuje się z samej serwatki, jednak są wersje z dodatkiem mleka lub nawet ricotta z samego mleka, a bez serwatki - jednak tak bardzo przypomina indyjski ser paneer, że moim zdaniem nie jest to już ricotta.
Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o tym, czy ser ricotta wyjdzie tak jak powinien jest pH serwatki. pH nie powinno być niższe niż 6,2 dlatego zaleca się aby ricottę robić od razu po produkcji sera podpuszczkowego, kiedy serwatka jest nadal słodka. Z czasem bakterie zawarte w serwatce zaczną zjadać kwas mlekowy co stopniowo obniży pH, aż do momentu kiedy produkcja ricotty nie będzie możliwa.
Półśrodkiem na rozwiązanie problemu zbyt kwaśnej serwatki jest dodanie do niej odpowiedniej ilości mleka, co nie tylko wpłynie na wydajność, ale również na podwyższenie pH. Są jednak pewne granice i dodawanie mleka, aby podnieść pH ma sens jeśli kwasowość serwatki nie spadła poniżej 6.0 pH.
Składniki do sera ricotta
-6l serwatki (możliwie jak najświeższej)
-200ml mleka (opcjonalnie)
-100ml octu jabłkowego lub innego wedle uznania
Przepis na ser ricotta
- Serwatkę podgrzewamy do temperatury ok. 90*C. (minimum to 80*C). Co jakiś czas warto zamieszać, żeby serwatka podgrzewała się równo i żeby nic nie przywarło.
- W międzyczasie dodajemy mleko
- Przy około 70 stopniach możecie zobaczyć, że białko zaczyna się jakby lekko wytrącać. To jeszcze nie ricotta, a efekt działania temperatury na białka mleka i drobinki sera, które pozostały w serwatce pod odcedzeniu.
- Przy 90*C wyłączamy ogień
- Powoli wlewamy ocet, jednocześnie lekko mieszając. Ocet wlewamy do momentu, w którym serwatka zaczyna robić się klarowna, a ricotta zaczyna się wytrącać w dużej ilości. Jeśli zostanie Wam ocet to nic nie szkodzi. Idealna ilość octu do ricotty zależy od jej dokładnej kwasowości.
- Po wytrąceniu się całej ricotty zostawiamy nasz ser na kilka minut w spokoju. Kiedyś czekałem 2 godziny lub dłużej, ale po wielu próbach nie widzę różnicy czy czekam 5 minut czy 2h.
- Następnie nasz ser ricotta przekładamy do formy. Jeśli ricotta jest w drobnych kawałkach należy użyć chusty serowarskiej, która ma mniejsze otwory niż forma.
- zostawiamy do odsączenia na kilka godzin.
- przechowujemy w lodówce
film z produkcji sera ricotta na moim kanale
ricotta z mleka krowiego z tego przepisu |
Komentarze
Prześlij komentarz