Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, masło robiło się w niemal każdym domu. Na pewno robiła je Twoja babcia lub mama. Dzisiaj mało kto robi masło samemu, bo jesteśmy wygodni i na pewno łatwiej jest masło kupić niż zrobić. Nie neguję tego i w pełni rozumiem, ale fajnie jest posmarować jeszcze chrupiące pieczywo własnoręcznie przygotowanym masłem.
Masło możemy podzielić na to zrobione z ukwaszonej śmietany i ze słodkiej śmietanki. Masło z ukwaszonej śmietany ma dużo bogatszy smak i aromat, a także dłużej pozostaje świeże, ze względu na bakterie kwasu mlekowego, które się w nim znajdują.
Do produkcji masła możemy użyć śmietanki pasteryzowanej kupionej w sklepie lub śmietanki z mleka wiejskiego. Jeśli używacie śmietanki ze sklepu to albo od razu przechodzicie do ubijania w odpowiedniej temperaturze, albo w pierwszej kolejności śmietankę ukwaszacie. Przepis na masło będzie poniżej.
Gdy do produkcji masła chcecie użyć wiejskiej śmietanki, to najpierw musimy ją odseparować od mleka. Śmietankę można odwirować za pomocą specjalnych wirówek lub zebrać metodą podstojową. Podczas odwirowywania temperatura mleka powinna wynosić około 30-40 stopni Celsjusza. Metoda podstojowa polega na zostawieniu mleka udojowego w chłodnym miejscu na kilka do kilkunastu godzin, a następnie zebranie śmietanki z wierzchu lub jeśli używacie specjalnych pojemników do podstoju - spuszczenie mleka i wybranie śmietanki.
Bez względu na to, którą metodę wybierzecie taką śmietankę trzeba spasteryzować. Masło z surowej śmietanki bardzo szybko jełczeje, a aromaty są często bardzo nieprzyjemne i oborowe.
Śmietankę do produkcji masła pasteryzujemy w temperaturze 90-95 stopni przez kilkanaście sekund do kilku minut. Temperatura jest dużo wyższa niż przy pasteryzacji mleka, ze względu na to, że w tłustym środowisku bakterie zachowują się trochę inaczej. Taka temperatura pozwala na zniszczenie ciepłoopornych enzymów rozkładających tłuszcz oraz białka.
Domowe masło z tego przepisu |
Przepis na masło ze słodkiej śmietanki:
- Słodką śmietankę chłodzimy do temperatury 12-15 stopni Celsjusza (może być wiejska pasteryzowana lub ze sklepu, nawet UHT)
- Przelewamy do misy robota kuchennego lub do masielnicy ręcznej lub elektrycznej.
- przechodzimy do punktu trzeciego przepisu poniżej:
Przepis na masło z ukwaszonej śmietany:
- Śmietankę pasteryzowaną doprowadzamy do temperatury ok 20-25 stopni Celsjusza
- dodajemy kultury mezofilne wg. dawkowania i zostawiamy do ukwaszenia na ok. 24 godziny
- W wersji przyśpieszonej dodajemy kultury mezofilne i zostawiamy na ok. 8-10 godzin, aby pH spadło minimalnie, a rozwinęły się bakterie odpowiadające za aromat i smaku.
- Śmietankę chłodzimy do teemperatury 12-15 stopni. Jeśli powierzchnia śmietanki nie była zabezpieczona podczas ukwaszania i chłodzenia to dobrze jest 1-2mm zdjąć aby odebrać to na czym mógł osiąść kurz lub część która "przeszła" lodówką.
- Śmietankę przekładamy do misy robota kuchennego lub do masielnicy ręcznej albo elektrycznej.
- ubijamy intensywnie
- jak śmietanka zaczyna się warzyć - zmniejszamy obroty
- gdy ziarno masła widocznie oddzieliło się od maślanki - zlewamy maślankę
- w miejsce maślanki wlewamy zimną wodę (najlepiej o temperaturze 4-5 stopni niższej od masła)
- masło płuczemy w wodzie, a następnie odlewamy wodę z resztkami maślanki.
- opcjonalnie można wypłukać raz jeszcze, zalewając zimną wodą (najlepiej o temperaturze kilka stopni niższej od poprzedniej)
- po wypłukaniu masła odlewamy całą wodę
- teraz czas na wygniatanie masła, które ma na celu rozbicie drobinek wody w tłuszczu i uzyskania jednolitej konsystencji.
- masło "kręcimy" na wolnych obrotach w robocie kuchennym lub przekładamy do miski i wygniatamy za pomocą (najlepiej drewnianej) łyżki lub szpatuły. Na tym etapie możemy dodać również sól lub inne dodatki.
- gotowe masło przekładamy do pojemnika lub formujemy i zawijamy w specjalny papier.
- po uformowaniu masło chłodzimy w temperaturze 2-4 stopnie i gotowe ;)
- Z jednego litra śmietany 30% otrzymamy około 350-400g pysznego masła
Jak zrobić masło w domu możecie zobaczyć na tym filmie
Irlandzkie masło ze sklepu |
Źródła
https://www.forummleczarskie.pl/raporty/422,maslo?strona=2
Photo by Nathan Dumlao on Unsplash
Tego szukałam. dziękuję
OdpowiedzUsuń