Przejdź do głównej zawartości

Jak zrobić twaróg, czyli biały ser w domu.

 Do produkcji twarogu czyli potocznie białego sera, potrzebujemy wysokiej jakości mleka surowego lub pasteryzowanego. Jeśli mamy dostęp do dobrego mleka surowego, wystarczy je wlać do garnka, w którym będziemy robić ser, przykryć aby nic nie wpadło do środka i poczekać 1-2 doby aż skwaśnieje i utworzy nam się skrzep kwasowy, a następnie postępować wg. poniższego przepisu od punktu 4.

Przepis na twaróg jest z wykorzystaniem mleka pasteryzowanego (więcej o pasteryzacji tutaj), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć surowego w ten sam sposób i wykorzystać poniższy przepis na biały ser. Przyśpieszy to trochę oczekiwanie na efekt :)

  • Mleko podgrzewamy do temperatury ok. 30 stopni Celsjusza.

  • Dodajemy kultury mezofilne wg. dawkowania producenta lub 1-1,5% maślanki lub kwaśnej śmietany jako starter. (więcej o kulturach tutaj)

  • Dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 12-18 godzin w zależności od temperatury otoczenia. Po tym czasie powinniśmy uzyskać zwarty skrzep. Jeśli po 18 godzinach skrzepu nadal nie będzie to zostawiamy na kolejne 4-6 godzin.

  • Po uzyskaniu skrzepu kroimy go na grubą kostkę ok 5x5cm i powoli podgrzewamy do 37-40 stopni. W zależności od temperatury możemy uzyskać miękki smarowny twarożek lub bardziej zbity podgrzewając do 40 stopni. Na początku nie mieszamy w ogóle lub mieszamy baardzo delikatnie, aby nie rozpylić sera. Później gdy wydzieli się już sporo serwatki możemy mieszać odrobinę szybciej, ale też tylko co jakiś czas. Do podgrzewania używamy bardzo małego ognia na kuchence, jednocześnie uważając aby nie przypalić sera lub kąpieli wodnej, w której ryzyka przypalenia nie ma.

  • Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury zostawiamy nasz ser na ok 30-60 minut w tej temperaturze.

  • Następnie przekładamy twaróg do formy lub chusty  i zostawiamy do odcieknięcia na ok. 3-4 godziny w temperaturze otoczenia. Oczywiście jeśli robicie twaróg z 10 lub 20 litrów mleka, to czas odciekania będzie odpowiednio dłuższy. Przy 3-4 litrach wystarczą 3 godziny. Po tym czasie powinniśmy uzyskać nasz wymarzony twaróg. Jeśli chcecie bardziej zbity twaróg, wystarczy go lekko, ale na prawdę lekko docisnąć. 


Gotowe, naprawdę niewiele trzeba, aby cieszyć się smakiem twarogu własnej produkcji.

Jak zrobić biały ser w domu, zobaczysz również na tym filmie.

domowy twaróg, czyli biały ser
domowy twaróg


Komentarze

  1. Tego szukalam. Mój kefir przy czterdziestu stopniach od kilku dni, w parę godzin się zrobił ściął i bez podgrzewania rozdzieliła się serwatka i ser. Tylko przelałam go na len i mam serek, serwatka aziębiona i wypita. Chciałam wiedzieć czy 40 stopni to wystarczajaca temperatura w przypadku mleka pasteryzowango z tetra bricku, bo takie tylko używam. Wszędzie czytam że podgrzewać do 80 stopni i stąd miałam wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić oscypki w domu

 Oscypek to chyba najbardziej znany i charakterystyczny polski ser. Produkowany jest z owczego mleka z ewentualną domieszką mleka krowego (max 40%) i przybiera wrzecionowaty kształt z walcowatym i zdobionym środkiem. Oscypki są produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne i posiadają status Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO). Oryginalne oscypki produkowane są od maja do września i będąc w górach nie sposób przejść obojętnie obok licznych stoisk z oscypkami.     Jeśli tak jak ja uwielbiacie oscypki, to namiastką tego sera mogą być a'la oscypki z krowiego mleka  lub inaczej gołki. Przepis na a'la oscypki znajdziecie poniżej. Ser A'la oscypek z tego przepisu Składniki na oscypki z krowiego mleka Mleko krowie surowe.  Ja użyłem do tego przepisu 16l Podpuszczka cielęca lub mikrobiologiczna - według dawkowania producenta.  Ja używam cielęcej 1:20000 (do kupienia tutaj) Siatka wędliniarska Przepis na oscypki Mleko podgrzewamy do 36*C cały czas mieszając Prz...

Jak zrobić ser burrata

     Burrata to włoski, miękki i świeży ser produkowany z mleka krowiego, a czasami bawolego. Jest połączeniem mozzarelli i śmietanki, a powstał poprzez chęć wykorzystania resztek i skrawków sera podczas produkcji mozzarelli. Jak wiadomo zasada zero waste jest doskonałym sposobem na eliminację strat, a czasem nawet na dodatkowy zarobek.      Skrawki mozzarelli rozrywane są na podłużne włókna, a następnie mieszane ze śmietanką - tak powstaje straciatella, czyli wnętrze burraty. Kulka mozzarelli rozciągana jest na gorąco, a do jej środka wkładana jest obfita porcja straciatelli. Ser jest ściskany w formę sakiewki, a góra czasami związywana jest włóknem asfodelu (złotogłów). Można powiedzieć, że burrata to ser hybrydowy, bo najpierw musimy zrobić mozzarellę, następnie z mozzarelli i śmietanki straciatellę, a na koniec jeszcze nafaszerować mozzarellę straciatellą, żeby wyszła burrata ;).       Burrata jest najsmaczniejsza od razu po zrobieni...

Jak zrobić ser halloumi w domu.

Halloumi to tradycyjny ser solankowy wywodzący się z Cypru. Do jego produkcji używane jest mleko owcze z ewentualną domieszką mleka koziego lub krowiego. Ma zwartą i dosyć elastyczną konsystencję, a ze względu na wysokie pH czyli niską kwasowość, nie topi się podczas podgrzewania.       Ser halloumi podczas grillowania lub smażenia karmelizuje się z zewnątrz i mięknie wewnątrz, jednocześnie nie rozpływając się. Śmiało można powiedzieć, że halloumi to idealny ser na grilla i do smażenia. Ser halloumi smażony     Jak smakuje ser halloumi? Ser halloumi jest dosyć słony i na pewno bardzo mleczny. W smaku nie znajdziecie natomiast nut kwasowych, ze względu na specyficzny proces produkcji i brak typowego dla większości serów ukwaszania. Halloumi nie jest też serem typowo dojrzewającym, co wpływa na brak głębokiego smaku, który jest charakterystyczny dla serów dojrzewających. Nie zmienia to faktu, że halloumi to pyszny ser, a grillowany lub smażony zachwyci niejed...